Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο

Στον τελικό του Ευρωπαικού Πρωταθλήματος Μπάσκετ ο Ολυμπιακός! Νίκησε την πρωταθλήτρια ΤΣΣΚΑ

Ημερομηνία: Παρ, 05/19/2017 - 15:27 / Ετικέτες: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, EYROLEAGUE, Κωνσταντινούπολη
Ο Ολυμπιακό επικράτησε στον ημιτελικό με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας μέσα στην Κωνσταντινούπολη.

Συγκλονιστική εμφάνιση έκανε ο Ολυμπιακός στο Final 4 του  Ευρωπαικού Πρωταθλήματος Μπάσκετ στην Κωνσταντινούπολη, αφού νίκησε την Πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας με σκορ 78-82 σε ένα ημιτελικό για γερά νεύρα.

Η ομάδα παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμη και με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου, έκανε απίθανη εμφάνιση και θα αγωνιστεί στον μεγάλο τελικό της Euroleague, την Κυριακή, διεκδικώντας το 4ο ευρωπαϊκό του τρόπαιο.

Αυτός είναι και ο 8ος τελικός στην ιστορία του σε 10 final four.

Κρίσιμος ήταν ο αγώνας στην τέταρτη περίοδο με αρχηγό τον Βασίλη Σπανούλη ο οποίος ξεκίνησε την αντεπίθεση για να πάρει τη νίκη (82-78) και να  καταφέρει τελικά να προκριθεί στον τελικό της Κυριακής όπου θα προσπαθήσει να ράψει το τέταρτο αστέρι στη φανέλα του.

Σε δηλώσεις του ο MVP  της αναμέτρησης Βασίλης Σπανούλης  δήλωσε ότι «προσπαθώ  να πάρει τη σωστή απόφαση στις κρίσιμες στιγμές για να κερδίσει η ομάδα, τίποτα περισσότερo. Να κάνω πάντα το καλύτερο για την ομάδα».

Η ελληνική ομάδα ήταν πίσω στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά στο τέλος (4o δεκάλεπτο) μίλησε η ψυχή και η καρδιά της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου και με ανατροπή πέρασε στον μεγάλο τελικό της Κυριακής εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Φενέρ ή την Ρεάλ Μαδρίτης για να σηκώσει το 4ο Ευρωπαϊκό μετά το 1997, το 2012 και το 2013.

Φοβερή εμφάνιση  έκανε ο Σπανούλης, Μάντζαρης, Παπανικολάου και Πρίντεζης, ενώ «μίλησε» και  ο Γκριν στα κρίσιμα σημεία.